Oblíbené nápoje v Řecku


Oblíbené nápoje v Řecku

O řecké kuchyni toho víte určitě hodně. Pochoutky jako gyros, řecký salát se sýrem feta nebo vyhlášený olivový olej zná každý. Ale co se v Řecku pije? Jakou mají specialitu a je běžné pít spíš alkoholické, nebo nealkoholické nápoje? Víno nebo pálenka?

Řekové jsou požitkáři. Je to o nich známé. A k dobrému jídlu určitě patří i dobré pití. Je běžné, že během večeře se kromě vody podávají i různé druhy alkoholických nápojů a likérů, které vám trochu představíme.

 

Bílé víno s názvem Retsina je řecký alkoholický nápoj, se kterým se určitě na své návštěvě setkáte.

Víno, pivo, pálenka, brandy, a vše co vás napadne

Řekové milují víno. Především tedy červené, které je většinou těžší a sladší, než známe my. Když přijdete do taverny, požádejte o místní víno a určitě nebudete litovat. Menší vinařství se těší velké oblibě a majitelé taveren mají většinou svoje oblíbené dodavatele.

Specialitou je potom víno zvané Retsina. Jedná se typicky o bílé víno, které vlastně vzniklo omylem. Dřív se sudy utěsňovaly borovicovou pryskyřicí, a ta zanechala vínu specifickou chuť. Pro někoho hodně zvláštní, ale budete muset sami ochutnat a udělat si názor.

Pivo se v Řecku pije jako všude jinde na světě, ale s naším byste ho srovnávat neměli. Ochutnejte radši místní vyhlášenou kořalku zvanou Ouzo. Čirý alkoholický nápoj se silně anýzovou příchutí se často podává ve vysokých sklenicích, a dolévá se vodou nebo se přidává led. Tekutina se potom zbarví do mléčna. Určitě vyzkoušejte na ostrově Lesbos, který je neznámějším výrobcem Ouza. Pokud jste spíš milovníci koktejlů, zkuste Ouzito. Taková řecká odpověď na Mojito s lokálním alkoholem.

Co si dát po večeři? Věděli jste, že brandy Metaxa pochází z Řecka? Ideální při západu slunce s partnerem nebo přáteli kolem stolu.

A co dál? Má Řecko nápoj, který všichni milují?

Káva. Většina z vás už někdy kávu pila a hodně z vás ji určitě miluje. Jen nejspíš ne tolik jako Řekové. Kávu pijí ostošest a vyšplhali se na první příčky spotřeby kávy v Evropě. Pokud čekáte espresso, asi vás zklameme. Řecká káva je hodně podobná turecké, jen jsou zrnka namletá víc najemno a vaří se v džezvě. Je na kávu moc horko, ale přesto na ni máte chuť? Jednoduché řešení: frappé!

Vidíte v taverně, s vínem v ruce a západem slunce před vámi? Řecko už čeká.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.